DRAFT AGENDA

Tribal Governance Symposium
Land – Water – Life

A forum to build knowledge, understanding, and relationships for the advancement of Tribal Governance.

November 20th – 22nd, 2017 UAF Wood Center, Fairbanks, Alaska

Schedule is a Living Document Subject to Change

MONDAY - NOV. 20, 2017

TIME EVENT
8:00 AM Shared Breakfast
9:00 AM Welcome, Elder Opening
  • Wilson Justin, Alts'setnay, Headwaters People Chistochina, Copper River, Nabesna, Chisana, White River and Sanford River
9:15 AM UAF Vice Chancellor Welcome
  • Evon Peter, Gwich’in, Vice Chancellor of Rural, Community, and Native Education, UAF
9:30 AM Team Welcome and Dialogue Agreements
9:45 AM Keynote with Q&A
  • Che Wilson Ngāti Rangi, Chief Negotiator
10:45 AM
Catalyzing Conversation: Tribal Governance with Dialogue
  • Host: Liz La quen náay Kat Saas Medicine Crow, Haida/Tlingit, President/CEO, First Alaskans Institute
  • Shannon Hardy, Gwich’in, Tribal Court Judge, Gwichyaa Zhee Gwich’in Tribal Government
  • Che Wilson Ngāti Rangi, Chief Negotiator
  • Richard Chalyee Éesh Peterson, Tlingit/Kaagwaantaan Clan, President, Central Council Tlingit and Haida Indian Tribes of Alaska
Noon Shared Lunch with Elder Storytelling
  • Paul Williams Jr., Gwich’in, Language and Cultural Bearer
1:00 PM Catalyzing Conversation: Indigenous Stewardship with Dialogue
  • Host: Carrie Stevens, Faculty, Tribal Management, UAF
  • Crystal Leonetti, Yup’ik, Alaska Native Affairs Specialist, US Fish and Wildlife Service
  • Brooke Wright, Koyukon, Chair, Yukon River Inter Tribal Fish Commission
  • Qaiyaan Harcharek, Iñupiaq, Subsistence Research Coordinator, North Slope Borough Department of Wildlife Management
  • Delbert Pungowiyi, St. Lawrence Island Siberian Yupik, President, Native Village of Savoonga
4:00 PM Sharing Our Key Learning
4:30 PM
Elder Closing
  • Bob Sam, Tlingit, Elder

TUESDAY - NOV. 21, 2017

TIME EVENT
8:00 AM Shared Breakfast
9:00 AM UAF Chancellor Dan White
Elder Opening
  • Fred Phillip President, Yup’ik, Native Village of Kwigillingok
9:30 AM
Day 1 Reflections
9:45 AM
Keynote with Q&A
  • AlexAnna Salmon, Yup’ik/Aleut, President, Igiugig Tribal Village Council
  • Christina Salmon, Yup’ik/Aleut, Manager, Iliaska Environmental LLC
10:45 AM
Catalyzing Conversation: Advocacy and Advancement of Our Ways of Life with Dialogue
  • Host: Jessica Black, Gwich’in, Faculty, Tribal Management/Department of Alaska Native Studies and Rural Development, UAF
  • Vernae Angnaboogok, Iñupiaq, Cultural Sustainability Advisor, Inuit Circumpolar Council Alaska
  • Carolina Behe, Seri (Indigenous Peoples of Mexico), Indigenous Knowledge/Science Advisor, Inuit Circumpolar Council Alaska
  • Ben Stevens, Koyukon, Hunting and Fishing Taskforce Director, Tanana Chiefs Conference
  • TBA
Noon Shared Lunch with Elder Storytelling
  • Anna Frank, Koyukon, Elder
1:00 PM Catalyzing Conversation: Being Good Relatives with Dialogue
  • Host: Andrea Akall’eq Sanders, Yup’ik, Alaska Native Policy Center Director, First Alaskans Institute
  • Melissa Borton, Alutiiq, Tribal Administrator, Native Village of Afognak
  • Michelle Anderson, Udzisyu (Caribou), President, Ahtna, Inc.
  • Karen Linnell, Naltsiine (Sky)/Was’ineidi (Eagle Brown Bear), Executive Director, Ahtna Intertribal Resource Commission
  • Loren Peterson, Yup’ik, President/CEO, Azachorok, Inc. and Azachorok Contract Services, LLC
4:00 PM Sharing Our Key Learning
4:30 PM
Elder Closing
  • Paul Williams, Sr., Gwich’in, Traditional Chief of Beaver

WEDNESDAY - NOV. 22, 2017 (Optional Day)

TIME EVENT
8:00 AM Shared Breakfast
9:00 AM Elder Opening
  • Wilson Justin, Alts'setnay, Headwaters People Chistochina, Copper River, Nabesna, Chisana, White River and Sanford River
9:15 AM Work Session & Dialogue: Bridge Building, Our Path Forward
11:00 AM Elder Closing
  • Anna Frank, Koyukon, Elder